Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ŠpačinceHľadať
 
 

Zdravotníctvo

Zdravotné stredisko

Životná úroveň našich občanov sa zvyšovala a bola potrebná aj starostlivosť o ich zdravie. Špačinčania museli chodiť na lekárske vyšetrenie do Trnavy. V máji 1954 bolo v našej obci zriadené obvodné zdravotné stredisko v budove vtedajšieho MNV, ale v obmedzených priestoroch. Do tohto obvodu patrili Jaslovské Bohunice, Paderovce, Radošovce a Špačince. Prvým lekárom bol MUDr. Juraj Mašek. Po ňom nastúpil MUDr. Schick.

V roku 1979 bolo dané do užívania nové zdravotné stredisko v objektoch bývalej materskej školy s rozšírenými zdravotníckymi službami: praktická lekárka, detská lekárka a zubná ambulancia. Dodnes tu ordinuje MUDr. Mária Ušáková a MUDr. Marta Poláková. Do roku 1991 tu pôsobil MUDr. Vladimír Zvolenský a od 1. VI. 1995 MUDr. Milada Lančaričová.

V máji 1991 obyvatelia Jaslovských Bohuníc, Paderoviec a Radošoviec boli zadelení do Zdravotného strediska v Jaslovských Bohuniciach a do Špačiniec občania z Dolného Dubového. V roku 1993 bola v našej obci otvorená lekáreň, na ktorú Špačinčania čakali niekoľko rokov.


 

Miestna organizácia ČSČK

V roku 1925 sa v našej obci poriadal prvý zdravotnícky (samaritánsky) kurz pre päťčlennú čatu. Účastníci dostali legitimáciea boli oprávnení poskytovať prvú predlekársku pomoc.

Organizácia ČSČK začala aktívne pracovať v roku 1949. Jej činnosť bola bohatá: besedy s mladými zdravotníkmi na ZŠ, návštevy starých a invalidných, chorých a bezvládnych občanov, rozhlasové relácie a kontroly lekárničiek na JRD a ŠM. Dobrovoľné zdravotné sestry poskytovali prvú predlekársku pomoc pri verejných podujatiach v obci a zúčastnili sa aj praxe na chirurgickom oddelení v Trnave. Dobrá je spolupráca s miestnym zdravotným strediskom v získavaní bezplatných darcov krvi.

Obetavými predsedami MO ČSČK boli: Celestína Mišovičová, Justína Vidličková, Štefan Kocán a Jozef Turaz (15 rokov). Funkciu predsedníčky už 16 rokov zastáva Ing. Ludmila Ivančíková.


 

dnes je: 20.3.2019

meniny má: Víťazoslav, Klaudius

Kliknutím na modrý rozhlas sa môžete zaregistrovať na odosielanie sms a emailov

webygroup
ÚvodÚvodná stránka