Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ŠpačinceHľadať
 
 

O obci

Špačince mikovíni .jpg


 

Poloha

Špačince ležia v severnej časti Trnavskej pahorkatiny, v plytkej širokej doline Krupanského potoka, 5 km od okresného mesta Tmava. Rozloha špačinského chotára je 2210 ha, v nadmorskej výške 160 m. Na severe susedí s Jaslovskými Bohunicami, na severovýchode s Malženicami, na juhu s Trnavou, na západe s Bohdanovcami a na severozápade s Dolnou Krupou.

Z pôdnych typov prevláda černozem. Cez obec tečie Krupanský potok. Celý jeho tok od prameňa v prekrásnom údolí pod Cerovým vrchom v Malých Karpatoch až po ústie pri Dolných Lovčiciach meria 26 km, má spád od 200 do 132 m. Chotár obce sa menil rozorávaním lúk a pasienkov, upravovaním ciest a najviac sa zmenil po pozemkovej reforme v roku 1926-27: z veľkých lánov ostali malé roličky.

poloha_obce.png


 

Prírodné podmienky

Špačince majú suchozemské mierne podnebie so sotva dostatočnou vlhkosťou. Prvé mrazy začínajú v novembri a posledné bývajú aj v apríli. Pôda niekedy rozmŕza v marci a vtedy sa obyčajne začína siať. Boli však aj roky, kedy už vo februári bolo možno siať. Sneh napadne už v novembri a topí sa niekedy až v apríli. Zriedkakedy napadne 50 cm. V minulých rokoch sneh zavial cesty a autobusová doprava bývala prerušená na 1-2 mesiace. Nakoľko ešte nebola príslušná mechanizácia na odstraňovanie závejov, Špačinčania odhadzovali sneh smerom do Tmavy po chotár a za obcou smerom do Dolného Dubového a do Jaslovských Bohuníc.Prvé búrky začínajú obyčajne v apríli (niekedy i v marci) a vyskytne sa aj krúpobitie. Pomerne často bývajú vetry, v zime od severu, v lete od severozápadu. Vodné zrážky sú nepravidelné a následkom tlakových porúch býva premenlivé počasie. Priemerná ročná teplota je 10 °C, v januári -1,6 °C a v júni až 21-22 °C. V posledných rokoch i nad 30°C.

priemer_teplota_zrazky.png


 

Obyvateľstvo

V kanonickej vizitácii z roku 1561 sa hovorí, že obyvateľstvo Špačiniec bolo čiastočne chorvátske - všetci katolíci. Toto obyvateľstvo sa k nám prisťahovalo v roku 1550 po páde Kostajnice. Vtedy sa juhoslovanskí utečenci usadili v jednotlivých obciach až po Kátlovce. Zachovali sa tu rodové mená utvorené z krstných mien s príponou -ič, ktorá je charakteristická pre juhoslovanské mená. Tu je potrebné poznamenať, že aj najstarší zemepáni v Špačinciach boli Uzovič a Lukačič. V našej obci bolo 35 rodín s priezviskom končiacim na -ič, -vič, napr. Demovič, Ivanovič, Mackovič, ktoré si zachovali svoj charakter až dodnes. Zachoval sa aj počet obyvateľov našej obce v niektorých rokoch. Roku 1713 mali Špačince 636 obyvateľov, podľa náboženstva všetci boli katolíci. V roku 1880 mali už 1235 obyvateľov, roku 1890 - 1228, roku 1910 - 1668, roku 1919 - 1662, z toho 761 mužov a 901 žien. Roku 1921 mali Špačince 1630 obyvateľov, roku 1930 -1801 obyvateľov a 315 rodín.


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka