Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Zdravotníctvo

Zdravotné stredisko

Životná úroveň našich občanov sa zvyšovala a bola potrebná aj starostlivosť o ich zdravie. Špačinčania museli chodiť na lekárske vyšetrenie do Trnavy. V máji 1954 bolo v našej obci zriadené obvodné zdravotné stredisko v budove vtedajšieho MNV, ale v obmedzených priestoroch. Do tohto obvodu patrili Jaslovské Bohunice, Paderovce, Radošovce a Špačince. Prvým lekárom bol MUDr. Juraj Mašek. Po ňom nastúpil MUDr. Schick.

V roku 1979 bolo dané do užívania nové zdravotné stredisko v objektoch bývalej materskej školy s rozšírenými zdravotníckymi službami: praktická lekárka, detská lekárka a zubná ambulancia. Dodnes tu ordinuje MUDr. Mária Ušáková a MUDr. Marta Poláková. Do roku 1991 tu pôsobil MUDr. Vladimír Zvolenský a od 1. VI. 1995 MUDr. Milada Lančaričová.

V máji 1991 obyvatelia Jaslovských Bohuníc, Paderoviec a Radošoviec boli zadelení do Zdravotného strediska v Jaslovských Bohuniciach a do Špačiniec občania z Dolného Dubového. V roku 1993 bola v našej obci otvorená lekáreň, na ktorú Špačinčania čakali niekoľko rokov.


 

Miestna organizácia ČSČK

V roku 1925 sa v našej obci poriadal prvý zdravotnícky (samaritánsky) kurz pre päťčlennú čatu. Účastníci dostali legitimáciea boli oprávnení poskytovať prvú predlekársku pomoc.

Organizácia ČSČK začala aktívne pracovať v roku 1949. Jej činnosť bola bohatá: besedy s mladými zdravotníkmi na ZŠ, návštevy starých a invalidných, chorých a bezvládnych občanov, rozhlasové relácie a kontroly lekárničiek na JRD a ŠM. Dobrovoľné zdravotné sestry poskytovali prvú predlekársku pomoc pri verejných podujatiach v obci a zúčastnili sa aj praxe na chirurgickom oddelení v Trnave. Dobrá je spolupráca s miestnym zdravotným strediskom v získavaní bezplatných darcov krvi.

Obetavými predsedami MO ČSČK boli: Celestína Mišovičová, Justína Vidličková, Štefan Kocán a Jozef Turaz (15 rokov). Funkciu predsedníčky už 16 rokov zastáva Ing. Ludmila Ivančíková.


 

dnes je: 29.5.2017

meniny má: Vilma

Vývoz komunálneho odpadu

31. mája 2017

Zber separovaného odpadu

1. júna 2017

Skúška sirén

9. júna 2017

Špačinský kotlík

10. júna 2017

Rýchle odkazy

Zodpovední

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup

Úvodná stránka